aylik yemek listesi aylik e-bulten salincak haberler galeri Salincak oyunlarımız ziyaretci defteri etkinliklerimiz Salincak Anaokulu Facebook iletisim Pek Satranç Pek Koleji

Merhaba!

 

2016 -2017 Eğitim Öğretim yılının mutlu, keyifli ve üretken geçmesini dileriz.

Eylül ayı bültenimizde okula yeni başlayan velilerimiz için uyum sürecine ilişkin ve genel olarak anne babalar için yaşamı kolaylaştıracak, çocuklarımızla iletişimlerini daha etkin kılacak birkaç öneriye yer vermeyi uygun bulduk.

 

Anaokuluna Başlarken bu dönemi nasıl kolaylaştırabiliriz?

 

Çocuğumuzda gördüğümüz olumlu yönleri desteklersek olumlu davranışlarının pekişmesine ve pek çok alanda kendine güven duymasına yardımcı olabiliriz. Bu dönemi kolaylaştırmak için onu takdir etmemiz ve yapamadıklarını değil başarabildiklerini vurgulamamız ona yardım olacaktır.

Çocuklarımıza verdiğimiz sözleri mutlaka yerine getirmeliyiz. Bu davranış onların bize karşı güven duymalarını sağlayacaktır.

Onun anlayabileceği kavramlarla (kahvaltıdan sonra, öğle yemeğinden önce, ikindi kahvaltısında vs) ne zaman eve döneceğini belirtmeliyiz ve çocuğumuzla belirlediğimiz bu saate sadık kalmalıyız.

Çocuğumuzdan ayrılırken yorgun, aç ve uykusuz olmamasına özen göstermeliyiz.

Okul tarafından bizlere yapılan yönlendirmelere uygun hareket etmeliyiz.

Kendi okula başlama sürecimizi, deneyimlerimizi çocuklarımızla paylaşarak rahatlatıcı çözümler bulup onun duygularını anladığımızı ifade edebiliriz.

Bizim içinde yeni olan bu süreçte çeşitli kaygılar yaşayabiliriz. Bu kaygı ve endişelerimizi çocuğumuza hissettirmememiz işimizi kolaylaştıracaktır.

Okulda yaşadığı, onu mutlu eden ve heyecanlandıran olayları paylaşmaya özen gösterelim. Onu üzen ve kaygılandıran yaşantıları da bizlerle paylaşması için yüreklendirelim.

Kaygılı, korumacı davranmamaya gayret sarf edelim, kabul edilebilir davranışlar için kesin limitler koyalım. Çocuklar istendik ve hoş görülebilir davranışların neler olduğunu bilirlerse kendilerini daha güvende hissederler. Eğer çocuk anne – babasını dinlemiyorsa bu doğrudan uygulanan farklı disiplin stratejilerine ve çocuğu etkileyen anne – baba arasındaki tutarsızlıkların, çatışmaların varlığına bağlıdır.

 

Bunların dışında bu konuyla ilgili sorunlarınız için okulumuzun Rehberlik Biriminden her zaman destek alabilirsiniz.

Genel olarak aile içi ilişkilerimizde;

Onlarla konuşurken; aynı boy hizasında olmaya, gözlerine bakmaya, yumuşak bir ses tonu ile kısa ve anlaşılır net ifadeler kullanmaya özen gösterelim.

Söz verme konusunda dikkatli olalım, verdiğimiz sözleri mutlaka tutmaya çalışalım.

Çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlayalım. (iyisiyle - kötüsüyle) O yaştayken siz neler hissederdiniz?

Anne babanız sizinle ilgilenemeyecek kadar meşgul olduğunda ne düşünürdünüz?

Onlarla yüksek sesle konuşmayalım. Bizlere bağırıldığında (anne, babamız ya da iş yerinde üstlerimiz vb. kişiler) neler hissettiğimizi düşünelim.

Her gün eve girdiğimiz ilk anlarda çocuklarımıza 20 -30 dakika "özel bir zaman" ayırıp  onların bizlerle birlikte yapmak istedikleri şeyleri yapalım.

Televizyonda izlediği programlara dikkat edelim, içeriklerini kontrol edelim.

Ailecek oynanan oyunlara zaman ayıralım.

Aileniz için ev kuralları hazırlayın .

Örneğin;

DOĞRU SÖYLEYELİM

BAŞKALARINA SAYGILI OLALIM, GÜZEL İFADELERLE KONUŞALIM

BAŞKALARININ MALINA SAYGILI OLALIM, KULLANMAK İÇİN İZİN İSTEYELİM

KULLANDIĞIMIZ EŞYALARI YERİNE KOYALIM

ÇEVREMİZDEKİLERE YARDIMCI OLALIM

 

Koyduğumuz kurallara anne baba olarak bizde uyalım, bu kurallara uyan çocuğumuzu takdir edelim.

Çocuğumuzun iyi davranışlarını, kötü davranışlarına oranla daha fazla görelim. Böylece onların kendilerini ile gurur duyan bir yetişkin olmalarını sağlarız.

Disiplin, çocuğumuzu cezalandırmak demek değildir, disiplin çocuğun kendi kendine iken de doğru davranışları sergilemesi için bir araçtır.

Çocuğumuzu asla öfkeliyken disipline etmeyelim.

Yalan söyleme ve başkalarının eşyalarını izinsiz alma davranışları ile mutlaka ilgilenelim.

Ne yapacakları, giyecekleri ve yiyecekleri konusunda emir vermekten ziyade seçenekler önerelim. Onun yerine karar verirsek, karar vermeyi öğrenmesini bekleyemeyiz.

Çocuklar onlara yakıştırdığımız etiketlerle yaşarlar, onlara lakap takarken ya da aile arasında isim yakıştırırken çok dikkatli olmalıyız.

Çocuklarımızı, merakları doğrultusunda spor, müzik veya bir sanat dalına yönlendirmeye çalışalım.

Çocuklar pek çok davranışı, toplumsal değerleri anne babalarını izleyerek öğrenir ve taklit ederler, onlara örnek olmaya çalışalım.

Onları aşağılayarak ya da azarlayarak değil, kendimizi onların yerine koyarak onlarla konuşalım.

Başına gelenler için başkalarını suçlamamayı, kendi sorunlarını kendisinin halletmesi için çabalaması gerektiğini erken yaştan itibaren öğretelim. Onun sorunlarını çözmek için onun yerine çaba harcamayalım; onun adına öğretmeniyle ya da arkadaşlarıyla konuşmak gibi davranışlardan uzak duralım.

Sorumluluğu, iş birliğini yardımlaşmayı öğrenmeleri öncelikle aile içinde başlar. Bu sebeple iş yapmak çocuk için yararlıdır. Odasını ya da çantasını onun için toplamamalı ve asla çantasını taşımamalıyız.

Kardeşler ve arkadaşlar arası sevgi bağlarının kurulmasında saygı çok önemlidir, çocuklarımıza başkalarının haklarına saygılı olmaları gerektiğini anlatalım.

Çocuğunuzun davranışlarının sorumluluğunu kabullenmesinde örnek olmak için; hata yaptığımızda zaman özür dilemekten çekinmeyelim.

Çocuğun eğitiminde gelişen teknolojiden faydalanmanın, bilgisayar destekli eğitim bağlamında oyun cdleri kullanımının önemi göz ardı edilmemeli. Bununla birlikte yaşa uygun doğru cdlerin, çocuk sitelerinin seçilmesi, bilgisayar günlük kullanım( iki set halinde toplam 20 dakika) süresine dikkat edilmesi ebeveynler için öncelikli konular olmalıdır.

Çocuğumuzla aramızdaki sorunları çözümlemekte zorlanırsak, sorunları görmezden gelmek yerine bu işin eğitimini almış profesyonellere danışalım.

Kaynak:itü.gvo.tr.

 

 

 

sponsor logo