aylik yemek listesi aylik e-bulten salincak haberler galeri Salincak oyunlarımız ziyaretci defteri etkinliklerimiz Salincak Anaokulu Facebook iletisim Pek Satranç Pek Koleji

GÖRGÜ KURALLARI


Çocuğunuzdan ne duymak, ne görmek istiyorsanız, öyle konuşup öyle davranmalısınız.

Görgü, bir toplum içinde var olan ve uyulması gereken saygı ve incelik kuralları, ‘terbiye’ olarak ifade edilir. Örf ve adetlerin basit biçimi olarak da kabul edilmektedir. Görgü, bir kimsenin belli bir olayda nasıl davranması gerektiğini gösterir. Görgü kuralları, bir toplumun ayrı ayrı bölgelerinde farklı olduğu gibi değişik uluslarda da farklılıklar gösterir. Bu kurallar toplumdaki uygarlık düzeyinin de göstergesi olabilir. İnsanın başkalarına karşı davranışlarında duyarlı ve nazik olmasını sağlar. Bu da insanların birbirleriyle olan ilişkilerini sağlıklı ve tutarlı olmasına neden olur.

Bireylerin bu kuralları öğrenebilmesi ise ancak çok erken yaşlarda eğitilmeleriyle mümkün olabilir, bilindiği üzere bu temel eğitim öncelikle ailede başlar. Temel görgü kurallarını öğrenerek büyüyen çocuklar, içinde bulundukları sosyal ortamda daha çabuk onay alır ve kabul görürler. ‘Çocuktur, anlamaz’ şeklinde ifade edilen düşünce tamamen yanlıştır, aksine çocuk doğduğu andan itibaren her şeyi gözlemler, anlar, hafızasına kaydeder ancak yetişkinler gibi ifade edemez. Genellikle 2 yaş ve civarında artık davranışları ve sözleriyle o ana kadar öğrendiği her şeyi ifade etmeye başlarlar ki bu dönemde anne babaların  ‘Bu çocuk bunları nereden öğrendi?’, ‘Bu çocuk bunları ne zaman öğrendi?’ gibi şaşkınlık sorularını sık sormaya başladıkları görülür.

İnsanlara saygı duyan, vicdan sahibi, duygularını kontrol edebilen, kendini ifade edebilen çocukların, sağlıklı iletişimin var olduğu ailelerde yetiştiği asla unutulmamalıdır. Görgü kuralları ya da başka davranışlar öğretilirken en önemli koşul, çocuğun sözlü uyarılardan çok, model aldığı, anne babayı taklit ettiğinin unutulmamasıdır. 

 Zaman içinde hem ailesinden hem de yaşadığı sosyal ortamdan görgü kurallarını öğrenen çocuk, tüm çabalara rağmen olumsuz davranışlar sergilemeye, öğrendiklerinin tersi biçimde davranmaya ısrarcı olabilir. Çocuk bu şekilde anne babasını test etmekte, sınırlarının ne olacağını anlamaya çalışmaktadır.

Çocuğun hatası karşısında aşırı tepki göstermek, bağırmak, azarlamak veya anne baba olarak isteklerini, aile kurallarını sadece rüşvet sayılabilecek vaatler, ödüller ya da cezalar ile çocuğa kabul ettirmek durumu gittikçe kötüleştirerek, diğer kişilere saygısız davranan bireyler yetişmesine sebep olabilir. Çocuk genelde azarlandığı için kendisini aşağılanmış hissedecek ve başkalarına aynı şekilde davranacaktır.

 

Anne ve Babaya Öneriler

*  Çocuğa bazı kurallar öğretilirken aynı kurallara önce anne ve babanın uyması gerektiğidir.

*  Eşlerin birbirine saygılı davranmadığı bir ailede çocuğa saygıyı öğretmek çok da mümkün olmaz.

*  Anne baba, konulan kuralları çocuğa açıklama yapmadan tek taraflı bozmamalıdır.

*  Öğüt vermenin etkisi, uygulayarak göstermenin etkisinin yanında neredeyse sıfırdır. Yemekten sonra eşine ‘eline sağlık’ diyen yetişkini gören çocuk bunu derhal taklit edecektir ya da kişilerin birbirine ‘afiyet olsun’ dediği bir sofrada oturan çocuk bu kültürü çok çabuk kapacak ve uygulayacaktır.

*  Çocuğunuzdan bir şey istediğinizde emretmeyin ricada bulunun. "Teşekkür ederim, lütfen" gibi ifadeleri çocuğunuzla konuşurken de dilinizden düşürmeyin.

*  Çocuğunuza beklentilerinizi dile getirirken neleri yapmamalarını değil, neleri yapmalarını istediğinizi söyleyin ve iyi davranışlarını övün.

GÖRGÜ KURALLARINA ÖRNEKLER

Sosyal yaşam ile ilgili görgü kuralları

*  İnsanlara saygılı davranmak.

*  Başka insanların fiziksel görünüşleri, özellikle fiziksel engelli, zihinsel engelli kişilerin görünüşleri, davranışları ile ilgili yorum yapmamak, onlara ısrarcı bir biçimde bakmamak.

*  Yeni girilen ortamda selamlaşmak, tokalaşmak, adını soyadını söyleyerek tanışmak.

*  Diğer insanlarla ‘Siz’ ifadesi ile konuşmak. Kişilere isimleri ile hitap etmek, takma isimler, sıfat kullanmamak.

*  İki kişi konuşurken acil durum olmadığı takdirde sözlerini kesmemek.

*  Telefon edildiğinde, önce kendini tanıtmak sonra görüşülecek kişiyi istemek.

*  Bulunulan ortamdan ayrılırken vedalaşmak.

*  Kapısı kapalı odaya girerken kapıyı çalmak.

*  Hapşırırken ağzını kol veya peçete/mendil ile kapatmak, masaya arkasını dönmek.

*  İzin istemek (başkalarının eşyalarını almak, kullanmak için).

*  Lütfen, teşekkür ederim vb. ifadeleri kullanmak.

*  Yardım istemek, yardım etmek.

*  Hastane,otobüs,metrobüs, durak,  tiyatro vb. toplu yaşam alanlarında yanımızdaki kişilerle veya cep telefonu ile yüksek sesle konuşmamak.

*  Servise, otobüse binerken, bilet, yemek alırken vb. yerlerde sıra beklemek.

*  Hayvanların yaşam haklarına saygılı olmak, hayvanları beslemek.

*  Çevreye zarar vermemek; park, sokak vb. alanlarda yere çöp atmamak, elektrik ve suyu gereksiz yere harcamamak, yüksek ses kullanmamak, kağıtları israf etmemek, naylon poşetler yerine kumaş, dönüşümlü kağıt poşetler kullanmak.

*  Bize farklı gelen kişileri parmak ile işaret etmemek.

*  Sakız çiğnerken dışarıya doğru balon yapmamak, ağzı şapırdatmamak.

Yemek ile ilgili görgü kuralları

*  Yemek yerken çatal, kaşık, bıçak gibi yemek gereçlerini düzgün kullanmak.

*  Ağıza küçük lokma almak.

*  Yemeği çiğnerken ağzı kapatmak, şapırdatmamak.

*  Peçete kullanmak, peçetenin iç kısmı ile ağzı temizlemek.

*  Tabağı ağzına kadar doldurmamak.

*  Bardağı bir parmak boşluk bırakacak şekilde doldurmak.

*  Masada uzakta duran tabak, sürahi vb. için uzanmamak, yakın olan kişiden istemek.

   

            Psk.Ebru TEKİN

sponsor logo