aylik yemek listesi aylik e-bulten salincak haberler galeri Salincak oyunlarımız ziyaretci defteri etkinliklerimiz Salincak Anaokulu Facebook iletisim Pek Satranç Pek Koleji

KİŞİLİK GELİŞİMİ VE ÖZGÜVEN ‘EKSİKLİĞİ’
Tüm anne babalar çocukları özgüvenli olsun, özellikle sosyal ortamlarda kendisini rahat, doğru ifade edebilsin; isteklerini, duygularını, istemediklerini başkalarına söylemekten çekinmesin, yeteneklerini, becerilerini sergileyebilsin, geliştirebilsin isterler; ancak çocuğun bu doğrultuda yetişebilmesi için kendi tutum ve davranışlarının önemini zaman zaman unuturlar.
Öncelikle ebeveynler çocuklarıyla iletişimlerinde belli bir saygı ve nezaket oluşturmalıdırlar. ‘Lütfen, teşekkür ederim, özür dilerim’ vb. kelimeler sadece büyüklere karşı kullanılmamalıdır. Çocuğunuzdan lütfen ile başlayan cümlelerle talepte bulunabilirsiniz, hata yaptığınızda özür dileyebilirsiniz.
Unutmayın ki onların davranışlarını geliştirirken model aldıkları öncelikle sizlersiniz.
 Çocuğunuzu başka çocuklarla kıyaslamamalısınız. Artık, çocuğunuza güvenmeyi öğrenmelisiniz ki, o da kendine güvenebilsin. Çocuğunuzun artık kendi başına yapması gerekli olan davranışlarda, ona şans tanımalısınız. Kendi başına uyuması, yemek yemesi, giyinmesi, restoranda sipariş vermesi gibi… Bazı değişikliklere direnç gösterirse bu doğaldır, kararlı olmalısınız.
 Çocuğunuzun çevresini, arkadaş ilişkilerini kontrol etmeli, ancak bunu ona belli etmemelisiniz. Çocuğa sürekli bir şeylerden korunuyor izlenimi vermemelisiniz, eğer bu izlenimi verirseniz; yeniliklere karşı tepkili ve tek başına adım atmakta zorlanan bir birey yetiştirebilirsiniz.
 Çocuğunuzu başarısızlıklarından dolayı suçlamamalı ve aşağılayıcı kelimeler kullanmamalısınız. Çocuğunuzun yeteneklerini ortaya koyabilmesi için ona fırsatlar yaratmalısınız.
 Çocuğunuzu mümkün olduğunca başkalarının yanında eleştirmeyin, cezalandırmayın. Ayrıca ‘’Her şeyi çok ciddiye almayın, tek bir olay çocuğunuzun kişiliğini şekillendirmez.’ tavsiyesini hiç unutmayın.
 Çocuğunuza ait odaya girerken, kapısını vurun, izin bekleyin. Böylece çocukta aynı saygıyı size gösterecektir. Çocuğunuza ait eşyaları ona sorarak alın, aynı davranışı ondan beklediğinizi gösterin.
 Gerektiğinde davranışının ‘hatalı, yanlış, saygısızca’ vb. olduğunu ona açıkça söyleyin, ancak asla ‘sen yaramazsın, aptalsın, laf anlamazsın’ vb. kişiliğine yönelik ifadeler kullanmayın. Sadece davranışı ifade ederek, eleştirin.
 Yeni kişilerle birlikte olduğunuzda yetişkinlere yapıldığı gibi, çocuğunuzu başkalarına tanıştırmak için zaman ayırın.
 Çocuğunuza sorumluluklar vermelisiniz. Başardığında ödüllendirmeli, başarısızlığında kınamamalısınız. Buna neyin sebep olduğu ile ilgili onunla konuşmalısınız.
 Çocuğunuzu yapabilecekleri konusunda yüreklendirmeli ve desteklemelisiniz.

Çocuğunuzun gün boyu yaptığı olumlu davranışları listeleyerek, salon duvarı, buzdolabı vb. yere asın. Bu yazılanları çocuğunuzun kendini iyi hissetmesi için yatmadan önce ve/veya sabah kalktığında yüksek sesle okuyun.

 Çocuğunuzun kendi yaptığı oyuncaklarıyla eğlenmesine ve sizi de eğlendirmesine izin verin. Tahta kaşık, havan sopası, mikser ucu vb. eşyalar mikrofon, tencereler davul olarak çocuğa verilebilir ve söyledikleri bol bol alkışlanabilir.
 Çocuğunuza her gün olumlu ve onaylayıcı en az bir cümle kullanın.
 Çocuğunuza kendi korkularınızı yansıtmamalısınız. O korktuğunda, üzgün olduğunda ise empati kurmalı ve onu anladığınızı hissettirmelisiniz.
Çocukta Özgüven Eksikliğinin Belirtileri:
 Çocuk kendi başına hiçbir karar alamaz, daima anne, babasına sorar, onların kararlarını uygular.
 Çocuk, hata yapmaktan müthiş korkar ve hata yapacağı korkusu ile hiçbir girişimde bulunmaz.
 İçine kapanık ve sessizdir, özellikle yeni ortamlara girdiğinde orada bulunulan süre boyunca anne babasının yanından ayrılmaz.
 Yaşıtlarıyla kolay iletişim kuramaz; korkar ve çekinir.
 Kendi kendine yemek yiyemez ve tek başına uyuyamaz.
 Okul yaşantısı renksiz ve neşesizdir, okula ilişkin deneyimlerini ifade etmekten kaçınır.
 Karanlıktan, böcekten, gökgürültüsünden, asansörden vb. korkuları vardır.
 Kendi haklarını koruyamaz ve kendini savunamaz. Her türlü çözüm için anne babasının müdahale etmesini, ilgili kişilerle konuşmasını ister.
 Anne-babasından korkar ve çekinir.
 Davranışları seri değil, tutuktur.
 Sosyal iletişimi yok denecek kadar zayıftır.
Yukarıda yer alan listedeki davranışlardan birçoğunun çocukta gözlenmesi durumunda ilgili uzmandan görüş alınması, ilerleyen zamanda çocuğun kişilik gelişiminde oluşabilecek olumsuzlukları önlemede büyük önem taşımaktadır.
Psk.Ebru TEKİN

sponsor logo